Need for Speed: Undercover

Sok eladott Symbian készülék ide vagy oda, az N-Gage játékokat bemutató cikksorozat alatt sokkal több olvasói levelet kapok iPhone játékokkal kapcsolatban, mint korábban előtte. Ez a cikk – mely úgymond félbetöri az N-Gage cikksorozatot – mégsem emiatt született meg, hanem azért, mert az elmúlt hetekben piacra került három olyan játék is, melyek egyértelműen az új generációs vonal képviselői, azaz a platformot, az iPhone lehetőségeit és a felhasználói igényeket most már jól ismerő programozók fejlesztették őket. Ennek az lett az eredménye, hogy az iPhone mostmár komoly konkurenciájává kezd válni a kézikonzoloknak, aminek mi, felhasználók csak örülni tudunk.


Az első bemutatásra kerülő játék egy kisebb legenda az iPhone-os berkekben, a fejlesztő ugyanis az itt még kispályásnak számító, de játékok fejlesztése és kiadása terén amúgy igen tapasztalt Electronic Arts, akik a PC-n és konzolon aranytojást tojó tyúknak számító Need for Speed sorozat legújabb tagjával szeretnének áttörő sikereket elérni az iPhone-os platformon. Az EA portolásaival elég rosszak a tapasztalatok, a Symbianra/iPhone-ra átrakot Spore egy kvarcjáték színvonalával vetekszik, az N-Gage-es Need for Speed: Undercover pedig egyenesen csapnivaló. Épp ezért a játék elindításáig a cég által előzetesen publikált képernyőfotók és hangzatos mondatok ellenére is szkeptikusan álltam a dologhoz. Mint az valószínűleg mindenki számra kiderült: nagyon kellemesen csalódtam.


A Need for Speed: Undercover egy vérbeli árkád autós játék. Árkád, mert bár valósághű környezetben játszódik és a fizikája is elég jó, az autók nem törnek és irreálisan jól gyorsulnak. Az iPhone-on értelemszerűen csak és kizárólag egy efféle, úgymond könnyed alkotással lehet sikereket elérni, a szimulátor rajongók inkább a kormányt és a pedált részesítik előnyben. Szellemiségben az Underground által meghatározott irányvonalat követi, illegális éjszakai versenyek a város szívében, tuning, rendőrök elől menekülés, megfűszerezve némi lopott autóval meneküléssel, netán a városban történő minél nagyobb károkozással. Pályákból két tucat van, három szigetre vannak felosztva, értelemszerűen a játék során előre haladva egyre komolyabb kihívásokkal kell találkoznunk, épp ezért célszerű minél jobb autót vásárolnunk és azt rendesen feltuningolnunk. Az autóknak négy tulajdonságok van (sebesség, gyorsulás, kezelhetőség, nitro), mindegyiket négy, egyébként egyre drágább tuningalkatrésszel lehet javítani, de autók típusa már önmagában meghatározza, hogy meddig mehetünk el – hiába rakunk négyes szintű alkatrészt egy VW Golfba, az még úgy is lassabb lesz, mint mondjuk egy egyes szinttel megspékelt Lamborghini. Autókból közel húsz féle van, mindegyik létező járgány, a modellek döbbenetesen jól kidolgozottak, egy Asphalt 4 ehhez a programhoz képest babajáték. Vizuális tuningra is van lehetőségünk, a kocsikat átfesthetjük, matricázhatjuk, ültethetjük, cserélhetjük a felnit, valamint rakhatunk szárnyakat és body kiteket. Mivel közterületen versenyzünk, meg kell birkóznunk a forgalommal is, egy nagyobb ütközés miatt simán el lehet bukni egy futamot.


A grafikát és a kezelhetőséget nagyon eltalálta az EA. Előbbi döbbenetesen jó, értelemszerűen kevésbé kidolgozott, mint mondjuk a Need for Speed: Underground PC-s verziója, de mivel az iPhone esetében a kijelző is kicsi, körülbelül olyan érzést ad, mintha azzal a programmal játszanánk. A kezelhetőség is jóra sikerült: a gázadás automatikus, kanyarodni és driftelni a készülék döntögetésével, fékezni a kijelző megérintésével tudunk. Nitrózáshoz felfelé kell tolnunk az ujjunkat, a menübe pedig úgy jutunk, ha két ujjunkat lefelé húzzuk. Kanyarodás közben nem csak az autó, de maga a kép is látványosan mozog, olyasmi érzést adva ezzel, mintha egy kormány lenne a kezünkbe. A hanghatások is rendben vannak, a zenék is rendben vannak, de a legtöbb programmal ellentétben az NFS:U lehetővé teszi azt is, hogy játék közben a saját muzsikánkat hallgassuk az iPhone lejátszójából. Majd elfelejtettem megemlíteni, hogy egy erősen B kategóriás kerettörténet is van alvilági zsörtölődésekkel és fenyegetésekkel, meg persze szép lányokkal és autókkal – mindezt a két-három pályánként megjelenő, egy-két perces videókban nézhetjük meg.



A Need for Speed: Undercover jelenleg messze a legjobb autós játék iPhone-ra, fényévekkel körözi le az összes konkurensét. A grafikája gyönyörű, a kezelhetősége kiváló, ráadásul elég összetett és hosszú játékidőt garantál. Egyedül a driftelés megvalósítása nem tetszett, de ettől függetlenül megéri azt a 5,49 eurót, amit jelenleg kérnek érte!

0 megjegyzés: