FIFA 10


Nagy izgalommal vártam a FIFA 10 megjelenését szeretett almás készülékünkre, hiszen meglepően kevés futballjáték található az App Store-ban. Bár az X2 Football szinte mindenben tökéletesnek mondható, a választható csapatok száma elég szűkös, és zavaró volt, hogy kizárólag válogatottakkal tolhattuk a zsugát. Ennek vége, hiszen az EA Mobile a birtokában levő tonnányi licensznek hála immáron 570 csapatot szabadít ránk, köztük a magyar válogatottat is - sajnos azonban hazai klub nem kapott helyet a repertoárban, pedig én magam titkon reménykedtem egy reprodukálható DVSC-diadalmenetben.

fifa_10_1Ne legyünk azonban telhetetlenek, hiszen az említett 570 csapat nem kevesebb, mint 12620 játékost jelent, ez pedig impozáns szám - ilyesmit nem szokás látni mobilos játékokban. A készítők nem elégedtek meg annyival, hogy ilyen számokkal sokkoljanak minket, szinte mindent áthoztak a PC-s és konzolos verziókból: játszhatunk barátságos meccset, egy választott versenysorozat egy évét, azonban itt van a két kedvenc is, a menedzser-módozat, valamint a "Be a Pro"-szisztéma is.

Az előbbiben értelemszerűen (szinte) mindenre kiterjedően menedzselhetjük választott klubunkat, szem előtt tartva a vezetőség elvárásait, míg utóbbiban egy általunk választott játékost terelgethetünk végig egy karrierúton. E lehetőséggel élve dönthetünk úgy, hogy megelégszünk a több mint 12000 aranylábú egyikével, de saját magunk is generálhatunk labdakergetőt - rendkívül mókás, és dícsétes, hogy az EA Mobile nem hagyta ezt ki a hordozható verzióból.



A meccset elindítván rögtön feltűnhet a már jól ismert kommentátor, illetve a grafika és a stadionok szépsége - a galériában érdemes megcsodálni, mennyire kidolgozott is az egész. Apró hiba, hogy a főszereplőnek számító futballisták arca nem lett tökéletes, de ez nem róható fel hibaként - elvégre mégiscsak egy apró készülékről beszélünk, még ha az viszonylag erős hardverrel is rendelkezik. Az atmoszféra szinte tökéletes, a mozgások szépek, folyamatosak és viszonylag élethűek - a probléma azonban nem itt van.

Bizony, kitaláltátok, a kezelés az, ami meggátolja a FIFA 10-et abban, hogy egyértelmű győzelmet arasson az X2 Football felett. Az első zavaró dolog az egy helyen rögzített analóg joystick. Ez főleg azért volt zavaró, mert megszoktam, hogy játékosunk mozgásának irányítása nincs "helyhez kötve", azaz bárhova letehetjük bal hüvelykujjunkat a képernyőn, az lesz az irányítópad közepe. Mivel ez itt nincs ilyen rugalmasan megoldva, folyamatosan azon kapjuk majd magunkat, hogy nem is arra futunk, mint amerre kéne, vagy éppen "lecsúszik" ujjunk a joyról, aranylábú fiúnk pedig megáll, és nem mozdul. Érzésem szerint túl van bonyolítva a labdás játék is, hiszen csak két darab gombunk van, néhány mozdulatot pedig csak úgy csalhatunk elő, ha az egyik gombról a másikra csúsztatjuk ujjunkat. Az akció hevében erre gyakran nincs idő, sőt, az esetek harmadában nem is veszi észre a program, hogy mit is próbálunk művelni, ez pedig rengeteg elszúrt támadásba torkollik. Szerintem egyetlen egy plusz gombocska beiktatásával minden problémánk megszűnt volna - egyszerűen nem értem, miért kellett ragaszkodni kettőhöz.


Bár a FIFA 10 nem csalódás, de nem is jelenteném ki, hogy a legjobb futballszimuláció az App Store-ban. A grafika gyönyörű, a hangok szintén remekül sikerültek, de a nehézkes irányítás gyakran elrontja a játékélményt. Ha a realisztikus, pörgős, egyszerűen kézben tartható játékmenet a fontos számodra, az X2 Football lesz a Te választásod - ha azonban nem tudsz meglenni a klubfoci nélkül, s inkább lenyelsz néhány fura irányításbeli megoldást, a FIFA 10 mindenképpen több lehetőséget tartogat, mint vetélytársa.




0 megjegyzés: